землевпорядні роботи

Приватизація земельної ділянки

Приватизація – це перехід (відчуження) об’єкту (майна) права державної чи комунальної власності у приватну власність.

Поняття ж "приватизація землі" означає отримання права власності на певну ділянку та його подальшу реєстрацію у Державному реєстрі речових прав. Це довготривалий процес, внаслідок якого держава передає право власності на індивідуально визначену земельну ділянку певній приватній особі. 

Приватизація землі — передача приватним особам у приватну власність земельних ділянок з державної або комунальної власності. Відповідно до Основного Закону України земля є основним національним багатством. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Отже, «слуги народу» від його імені розпоряджаються землями і зобов'язані реалізовувати право громадян на безоплатну приватизацію відповідно до закону. Згідно із Земельним кодексом України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, серед іншого, у разі одержання земельних ділянок із земель державної та комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації. А норми безоплатної приватизації за ЗК такі: для ведення фермерського господарства — в розмірі земельної частки (паю); для ведення особистого селянського господарства — не більше, ніж 2 га; для ведення садівництва — до 0,12 га; для будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у селах — не більше 0,25 га, в селищах — не більше 0,15 га, в містах — не більше 0,10 га; для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,1 га. Володіючи правом на безоплатну приватизацію та озброївшись Конституцією і Земельним кодексом, спробуємо звернутися до відповідних органів «по землю».

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки — це землевпорядна документація, яка розробляється при першому оформленні права власності або користування (оренди) на землю, при зміні цільового призначення землі та ін. Підставою для розробки проекту землеустрою є заява замовника та дозвіл відповідного органу місцевого самоврядування на розробку проекту відведення.

Відповідно до положень ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проект відведення земельної ділянки є однією із важливих стадій порядку оформлення права власності на земельну ділянку.

Технічна документація з присвоєння кадастрового номеру

Кадастровий номер земельної ділянки – індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Кадастровий номер оформляється шляхом розробки «Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки».

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки та визначення кадастрового номера розробляється в наступних випадках:

  • з якщо у Вас державний акт старого зразка жовто-червоного кольору.
  •  якщо у Вас державний акт зеленого кольору зі вписаним кадастровим номером на плані меж на зворотній стороні державного акта, але земельна ділянка не внесена до єдиної бази Національної кадастрової системи.
  • якщо до Вас перейшло право власності на нерухоме майно (будинок і тд.) яке знаходиться на земельній ділянці, але державний акт на цю земельну ділянку раніше не оформлявся, а Ви плануєте продати (подарувати) нерухомість разом із ділянкою.
work

Технічна документація щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)

Технічна документація по встановленню (відновленню) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - це землевпорядний і юридичний документ, який розробляється на вже сформований земельну ділянку з метою його державної реєстрації та / або внесення змін в базу Державного земельного кадастру, наприклад при зміні власника або конфігурації земельної ділянки.

Крім безпосередньо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки,

технічна документація також обов'язково складається у наступних

випадках:

» (внесення до державного земельного кадастру даних про ділянки, право власності щодо яких виникло до 2004 р. (є Державний акт), але які не мають кадастрових номерів. Саме для присвоєння кадастрового номеру і потрібно розробляти технічну документацію щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі;

» у випадку наявності присвоєного раніше кадастрового номеру, але за відсутності даних щодо земельної ділянки у Державному земельному кадастрі;

» присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці щодо якої не зареєстровано право власності, але на якій є будівлі та інші об'єкти нерухомості, право власності на які зареєстровано у встановленому порядку. В цьому випадку також необхідно мати дозвіл місцевої ради на розробку технічної документації;

» для виправлення недоліків (технічних помилок) щодо невірно визначених меж та інших технічних даних щодо земельної ділянки.

Поділ та об’єднання земельних ділянок

Поділ земельної ділянки може здійснюватися для різних цілей. У більшості випадків він необхідний, наприклад, коли: - необхідно продати, подарувати, обміняти не всю земельну ділянку, а лише її частину; - потрібно провести поділ земельної ділянки між співвласниками будинку; - коли людина хоче залишити її у спадок декільком спадкоємцям. Поділ може проводитись для земельних ділянок приватної, комунальної та державної власності. При цьому, коли ділянку поділяють на кілька частин, то необхідно встановити нові межові знаки. Проведення розподілу землі можливо тільки після розробки техдокументації щодо встановлення меж ділянок, а також після формування створених в результаті поділу ділянок у Державному земельному кадастрі, щоб була можливість присвоїти кадастровий номер кожній новоствореній ділянці та окремо провести держреєстрацію права власності на кожну з них.

Під час поділу ділянки необхідно дотримуватися певних правил, а новоутворені ділянки повинні відповідати певним критеріям. Наприклад, цільове призначення новостворених ділянок, а також категорія земель не можуть відрізнятися від цих самих критеріїв у початковій ділянці. Водночас кожна ділянка після поділу повинна мати доступ до дороги або проїзду. 

Порядок об’єднання земельних ділянок істотно не відрізняється від порядку поділу земельної ділянки, здійснюється на тих же підставах, але на практиці зустрічається значно

work

Виготовлення кадастрових планів, схем розташування та актів встановлення меж земельних ділянок в натурі

Кадастрові плани земельних ділянок - картографічні документи, які містять графічне зображення земельних ділянок із зазначенням місця розташування їх меж, меж земель, обмежених (обтяжених) правами інших осіб, контурів земельних угідь, контурів об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельних ділянках, та кадастровий номер земельної ділянки. Кадастровий план земельної ділянки - складова частина документації із землеустрою.

Схема розташування земельної ділянки або земельних ділянок на кадастровому плані території (далі - схема розташування земельної ділянки) являє собою зображення кордонів утвореного земельної ділянки або утворених земельних ділянок на кадастровому плані території. При цьому в схемі розташування земельної ділянки вказується площа кожного утвореного земельної ділянки і в разі, якщо передбачається утворення двох і більше земельних ділянок, вказуються їх умовні номери.

Акт встановлення меж земельної ділянки на місцевості - це один із документів, який надається замовнику в результаті виконання робіт. 

Акт встановлення меж земельної ділянки є документом, який  погоджує розміри, конфігурацію, та межі земельної ділянки. Ці характеристики встановлюються шляхом проведення польових геодезичних робіт. Щоб детальніше з’ясувати природу цього документу, треба розглянути подробиці самої процедури.

Зміна цільового призначення земельної ділянки

Цільове призначення земельної ділянки – це її використання за тим призначенням, яке визначене на підставі відповідної технічної документації із землеустрою та чинного законодавства. Згідно статті 20 Земельного кодексу України віднесення до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Цільове призначення земельних ділянок встановлюється цими ж органами під час затвердження проекту землеустрою щодо їх відведення або інших проектів землеустрою.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Змінити цільове призначення земельних ділянок державної або комунальної власності уповноважені органи виконавчої влади, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України

work

Витяг з ДЗК

Витяг з кадастру – документ, необхідний для вчинення операцій з землею (купівля-продаж, дарування, оренда тощо). Щоб оформити замовлення треба лише обрати потрібну земельну ділянку, заповнити запит та оплатити послугу он-лайн. Повідомлення про готовність документу буде надіслано на електрону пошту. Забрати вже виготовлений витяг можна у найближчому ЦНАПі, обраному користувачем.

Витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку - документ, який підтверджує, що земельна ділянка внесений до Державного земельного кадастру, і визначено його кадастровий номер, також цей документ є формою надання інформації про ділянку землі, до складу виписки входить кадастровий план земельної ділянки, відображає конфігурацію і розміри земельної ділянки.

Витяг з ДЗК формується на основі даних, внесених до Державного земельного кадастру, відображає інформацію про ділянку землі, її цільове призначення, площа, розміри, наявні обмеження, власника (користувача).

Виписка з ДЗК про земельну ділянку видається територіальним органом Держгеокадастру через центри надання адміністративних послуг, при цьому не передбачено наявності фірмового або захищеного бланка.

Інвентаризація земель

Інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об’єктів землеустрою, їх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення Державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Інвентаризація земель проводиться з урахуванням принципів: плановості, достовірності та повноти даних, послідовності і стандартності процедур, доступності використання інформаційної бази, узагальнення даних з додержанням єдиних засад та технології їх оброблення.

Об’єктами інвентаризації земель є територія України, територія адміністративно-територіальних одиниць або їх частин, масив земель сільськогосподарського призначення, окремі земельні ділянки.

Інвентаризація земель проводиться в межах адміністративно-територіальних одиниць, територій, межі яких визначені проектами формування територій і встановлення меж сільських, селищних рад, масивів земель сільськогосподарського призначення, окремих земельних ділянок.

Формування обмінного файлу XML

Обмінний файл xml створюється з метою оформити результати робіт із землеустрою за допомогою відповідним програмним забезпеченням і продуктам, яке розроблялося для однієї мети - внесення даних про земельні ділянки, інформації і даних про власників. У бази даних управління земельними ресурсами та центри державного українського земельного кадастру (до книги поземельної інформації та книзі записів реєстрації державних актів, які дають право власності на землю а також право на постійне використання цієї землі), які ведуться в електронному вигляді.

Основоположними елементами формування обмінного файлу xml є інформація про геодезичних даних (координати точок повороту меж земельно-кадастрових одиниць).



Кадастровий план

Кадастровим планом називають документ, що містить графічне відображення земельної ділянки, на якому вказані межі, обмежені правами інших осіб, контури об'єктів нерухомості і земельних ділянок, де вони розташовані, а також кадастровий номер. Складаючи документацію із землеустрою, не можна обійтися без кадастрового плану.

Кадастровий план обов’язково повинен містити таблиці із зазначенням координат усіх поворотних точок меж земельної ділянки, переліку земельних угідь, їх площ, відомостей про цільове призначення земельної ділянки та розробника документації із землеустрою на земельну ділянку

При формуванні земельної ділянки кадастровий план складається як в паперовій, так і електронній (цифровій) формі.

Кадастровий план земельної ділянки є складовою частиною документації із землеустрою.

work

Кадастрові зйомки

Кадастрова зйомка полягає у визначенні щодо земельної ділянки координат точок поворотних кутів, обмежень, меж сусідніх земельних ділянок та інших даних. Дані кадастрової зйомки є однією з основ для складання кадастрового плану земельної ділянки при розробці будь-якого виду землевпорядної документації.

Виконання кадастрової зйомки здійснюється сертифікованим інженером-геодезистом з використанням спеціальних приладів (електронний тахеометр, RTK GNSS-системи). Дані кадастрової зйомки повинні бути обов'язково прив'язані до пунктів Державної геодезичної мережі України. В ході кадастрової зйомки вимірювальний прилад зберігає дані, які в подальшому використовуються землевпорядником при розробці землевпорядної документації.

Дякуємо за відгук

Дякуємо